Dobrodružství v bílé stopě

Děkujeme Ivě Syslové za gratulaci. A abyste i vy ostatní něco zvěděli o tomto závodě (Ski Adventure, 1. ročník) a nechali se tak navnadit na příští ročník, dovolím si připojit pár faktů a zážitků.

1. Přihlásit se či nepřihlásit? Jet na Novoměstsko jako turisté v tempu rekreačním, s vi­dinou oběda v příjemné hospůdce nebo se štvát podle mapy, sypat do úst rozinky a vybírat, která kontrola stojí za návštěvu? Vítězí varianta č. 2 (neboť kdo se nechal kdysi vyhecovat na lyžařskou 24-hodinovku si nemůže tento podnik nechat ujít) se závazkem, že pojedeme „na pohodu“. My – manželský pár (zkouška vztahu?) se tedy hlásíme pod opravdu nic neříkajícím jménem „Klusslajdi“ do kategorie MDv (= on a ona,součet věku nad 80).

2. Budíček v 5:45 (v neděli! – jsme blázni!). O dvě hodiny později už jsme na prezentaci a dostáváme mapu (turistická 1:50 000) se 26 kontrolami v oblasti Nové Město -Mílovy v severojižní ose a Cikháj – Jimramov v ose západ – východ. Kontroly rozesety všude, pospojovány oranžovými křivkami značícími stopy vyjeté rolbou, skútrem či pouze lyžařem, první a poslední bude povinná, ale nevíme, která to bude. Plánujeme, co všechno bychom mohli stihnout a máme velké oči.

3. Mazání, zkouška mazání, oblékání (dilema: více? méně? méně je lépe…), balení  mapy do mapníku, vosků, jídla a pití do bidonů. Staré dobré TOI-ky. Zima, padající sníh, slunce nevidět.

4. 9:39 startuje naše vlna (tj 10 dvojic). 500 m po startu chytám za jízdy lísteček s bodovými hodnotami (od 0 b do 30 b). První a poslední kontrola na jedné lajně. Had lyžařů se táhne do kopce. Dojíždíme startovní čísla pod 100, dojíždějí nás startovní čísla nad 141 (to jsme my). Zpočátku se držíme plánu.

5. Dalších pět hodin makáme jak otroci (ale dobrovolně), člověku to nedá. Občas lehce měníme plán (kontrolu za 30 si nenecháme ujít). Pořád to vypadá, že máme dost času a stihneme toho hodně.  Postupem doby tento názor měníme, budeme rádi, když dojedeme v limitu. Občas mažeme, jíme a pijeme, ale vše ve svižném tempu.Trápíme se ve stopě vyjeté lyžařem, 30 cm čerstvého sněhu dělá svoje. Pak potkáváme Janu Dvořáčkovou. Běží svěže (je venku rekreačně, na chvilku), my jí sice stačíme, ale ke svěžesti máme daleko. Poslední hodinu honíme čas. Kupodivu předjíždíme pár výrazně mladších závodníků. Poslední kontrola, do limitu asi 7 minut. Cíl razím necelé 2 minuty po limitu (= mínus 2 body). V cíli čaj, ionťák, banány, jablky, sušenky… Přežili jsme. Ještě stihneme obdivovat i malou Terezku Ester Kamenickou…

6. Dopotácíme se do centra, Martin na mě volá: „Hádej, kolikátí jsme?“ Druzí!!! Po Rosecké s Pospíšilem! No tak jo. Převlékání ve sněhu, zima, teplá polévka a pak radost při vyhlašování. Dokázali jsme to a a ani jsme se nepohádali, nebyl čas…

7. Doma při studování mapy jsme zjistili, že jsme za těch 5 hodin ujeli 40 km. Docela slušný průměr, ne? A taky přicházíme na geniální postup, kterým (kdyby nás ovšem napadl v určité době na určitém místě) bychom mohli místní trénované běžce porazit. Ale to znáte všichni, ne?

8. Teplá sprcha je úžasný vynález. Tělíčko bolí, ale překvapivě ne moc dlouho a druhý den v pohodě chodím. Martin prohlašuje, že se mu to moc líbilo. Že by za rok zase?

P.S. Kdyby Vás náhodou zajímala mapa a kontroly a kdo kudy jel a jak vypadal, najdete vše na stránkách Ski Adventure.

P.P.S. Pouvažujte, kdo se přidá (napadne-li dost sněhu příští rok). Opravdu ta taškařice stojí za to.

Jitka Klusáčková (6152), 1. 3. 2009

Komentáře

Iva Syslová2. 3. 2009

Jitko,neztrať mapu. Docela by mne to zajímalo, koukala jsem na propozice hned , jak se to objevilo na netu.Jela bych si to někdy jen tak turisticky projet:o)Na závody jsem Svaťu nenalákala a nemám takovou fyzičku, že bych nalákala někoho jiného:o)Jste dobří.

Martin Klusáček3. 3. 2009

Podívej se na Internet www.ski-adventure.cz – do sekce výsledky. Je tam i mapa i zakreslené postupy některých dvojic (včetně té naší).

Iva4. 3. 2009

Já vím,Martine, že to tam je, ale už se pokouším do map druhý týden dostat, ale asi na to nejsu dostatečně šikovná :o( Zobrazí mi to maximálně mapu bez kontrol.(i když jsem si tam nějakou Jawu natáhla)Podívám se radši na jaře na vaši papírovou :o)

Jan Zháňal4. 3. 2009

Doporucuju se s tim programkem pohrat – mapy a postupy v nem by mely byt letos k dispozici na vsech Ackovych zavodech. A minimalne na prohlizeni toho jak sli ostatni je perfektni.. Jinak si myslim ze kontroly nevidis protoze je to priblizene na pravy rozek mapy – posunes se tazenim mapy. a musis taky vybrat kategorii (u Klusacku MDV),v pravem sloupci je vse popsano. Bohuzel anglicky:D Kdyby nekdo mel zajem, muzu stvorit jednoduchy navod k pouziti

Iva9. 3. 2009

:o) Martine,už jsem tomu přišla na kloub. Jen mi není jasné, proč vám ten běžící bod před Kuklíkem zamířil na Odranec. To jste si otočili mapu nebo to je chyba zákresu? Jinak je to super. :o))

Martin Klusáček9. 3. 2009

My jsme na Odranci byli, protože tam byla kontrola za 30 bodů (maximum). Nevím proč, ale ten program nám ji tam nezobrazil. Nicméně ve výsledkách ji započítanou máme.

Napsat komentář

Captcha