MČR krátká, rok -1

Proč  není v nadpisu za MČR krátká uveden letopočet 2010? Inu proto, že se nepíše rok 2010, ale rok –1 (tedy jeden rok před NAŠÍM MČR).

Konalo se v Jizerských horách a pořádal ho oddíl z Jablonce. V sobotu se běžely tradičně rozběhy (či chcete-li semifinále), v neděli pak vlastní finále o mistrovské tituly. Naše minivýprava měla dva úkoly: udělat alespoň dvě finále A a získat co nejvíc zkušeností využitelných pro příští MČR, které budeme pořádat u Velkého Meziříčí my.

Ani jeden z těchto úkolů se nepodařilo splnit na 100%. Finále A jsme přivezli jen jedno a to v nepříliš významné kategorii H50 (navíc v neděli se špatným koncem) a pořadatelsky byl závod docela obyčejný, takže nám nepřinesl žádné nové inspirativní zkušenosti.

Ale teď pěkně popořádku.

V hlavních kategoriích jsme měli tři želízka v ohni. Největší ambice měl Honza Klusáček v H18, který hodně chtěl postoupit do A finále. Lenka Ratkovská v D21 chtěla vybojovat béčko a tajně snila o áčku. A Zuzka Fialová v D20 byla realistka a tipovala, že to na áčko nevyjde. No a naši dva veteráni si říkali, že když bude alespoň jedno áčko, tak to stejně zůstane v rodině.

Terén byl těžký: horský charakter, velké množství žulových kamenů, kamenných polí, srázů a skalních stěn. Klacky a borůvky pod nohama a velké převýšení. Naštěstí byl start výrazně výš než cíl, takže výhodu měli ti, kdo se nebáli běžet z kopce bez ohledu na kotníky. Mapa byla zajímavá – ono zmapovat tak velké množství balvanů, jaké v prostoru bylo, asi není vůbec lehké. Četlo se v ní špatně (těch černých teček, trojúhelníků a čárek!!) a člověk se musel soustředit na jiné znaky než kameny, aby se v nich vyznal. Například vrstevnice (těch tam bylo dost), nebo porosty. Ty ale byly mapovány velmi zrádně a ne vždy se na hodnocení průchodnosti dalo stoprocentně spolehnout.

Všichni jsme dělali chyby, ale nejmíň asi Lenka (16. místo a postup do B finále) a Martin v H50 (10. místo a postup do áčka – mimochodem poprvé v životě na MČR). Honzovi nesedly již zmíněné hustníky a skončil 30 sekund za postupovým místem. No a do áčka se nedostala ani Zuzka, ani Jitka.

V neděli tak měl teoretickou šanci na bednu už jen Martin, ale ten ji trestuhodně zahodil už v závěru semifinálového běhu, když mu trať ukázala, že běhat po lese není totéž co běhat v tělocvičně při basketu, že tejpování není nesmyslný výmysl chorých masochistů a že stačí malinká nepozornost a boule na kotníku je na světě. A tak místo boje o bednu to byl v neděli jen symbolický výlet po pár kontrolách. A ostatní béčkaři? Zuzka 12. = celkově 30. místo na MČR, Lenka 7. = celkově 31., Honza 2. = celkově 20. a Jitka 3. = celkově 16.

A co zkušenosti pro náš závod příští rok?

Celkový počet kadibudek byl 13 a stačilo to. Stejný prostor pro semifinále i finále, stejná mapa. Honza měl v sobotu i v neděli dokonce dvě kontroly na navlas stejném místě (to mi přijde jako ostuda). To bude u nás určitě lepší. Komentátoři nic moc a tisk mezivýsledků na jedné laserovce s řezáním proužků (a docela to stíhali a fronty se netvořily). Jeden stánek s občerstvením = fronty. V průběhu závodu došlo pivo i kofola – na to si dát pozor. Cesta na start v sobotu 2 km a v neděli 1,5 km – a nikdo nijak neprotestoval. Divácká kontrola nebyla a nic se nestalo. Průběžné výsledky v papírové podobě vyvěšované na nástěnku. V sobotu mistrovské kategorie napřed a teprve po nich veteráni. V neděli nejdřív veterání v pořadí A a pak B. Současně s tím mistrovské kategorie v pořadí C a pak B. Teprve po tom všem začalo finále A všech mistrovských kategorií. Nejdelší byli H21 (nejdelší časy a nejvíc závodníků), takže posledních 20 minut dobíhali už jen oni. Bylo to takové rozplizlé, řada lidí už odjížděla domů. A teprve 30 minut po doběhu posledního z H21 se vyhlašovaly výsledky všech kategorií – moc dobrá kulisa diváků na vyhlášení nezůstala. To musíme udělat jinak. Závod nebyl z pořadatelského hlediska vůbec ničím ozvláštněný. Takže nemusíme mít obavy, když ani my ho nebudeme umět nijak ozvláštnit (velkou světelnou tabulí na zobrazování průběžných výsledků?).

Co bude nejtěžší: postavit takové množství tratí (v sobotu u mistrovských kategorií 3 někdy i 4 rozběhy, v neděli finále A, B (i u veteránů) a někde i C a D. To se na 50 ani 60 kontrol nepovede. Komentátor!! Výrazně oživuje závod. Vyvrcholení finále A mistrovských kategoriíí a ihned rychle po skončení vyhlásit výsledky (mít připravený tisk diplomů). Zajistit přiměřené občerstvení, které nesmí dojít.

A možná i něco dalšího. V každém případě MČR bude dobré, když budou dobré mapy a pěkné tratě. A ty budou!

Martin Klusáček (5601), 16. 6. 2010

Štítky: pořádání MČR

Komentáře

Jan Zháňal17. 6. 2010

jakou máš představu o té světelné tabuli? jsme schopni ji dát dohromady z monitorů? (4 a více) Komentátory máme podle mého 2. A myslím, že výborné (R.V., Matěj K.)

Jitka Klusáčková18. 6. 2010

Omlouvám svého muže sklerotika. Trestuhodně zapomněl na Ivu Syslovou (asi proto, že tábořila v jiném stanu se starými pardy ze svého mládí). Ta do finále A v D45 postoupila skončila celkově 12. A naopak – členové oddílů cizích ale tábořících s námi (jsou z rodiny)taky stojí za zmínku. Naše Zuzka doběhla i s výronem (a po skoro dvouleté absenci na republikových závodech) ve finále B na 7. pozici, Matěj v sobotu vyhrál svůj rozběh a ve finále pak skončil na pěkném 16. místě.

Martin Klusáček18. 6. 2010

Jsem já to ale starý sklerotik! Moje žena má pravdu a já na Ivu neomluvitelně zapomněl. Přesto, že je to neomluvitelné, se jí tímto omlouvám.

Jan Klusáček24. 6. 2010

Prý „hodně chtěl do finále A“! Haha. Já chtěl vyběhnou licenci na za rok, což se povedlo, dakže celkem nakonec úspěch.

Napsat komentář

Captcha