Vrchol sezóny ... a jak to dopadlo

Mistrovství ČR štafet měl být pro náš oddíl vrcholem sezóny. Vždyť hlavně kvůli tomu konečně přestoupili dva skvělí běžci do města, kdy bydlí, a dali dohromady hvězdné trio – štafetu, jejíž kvality a ambice náš oddíl nikdy předtím neměl. Štafeta Matěj – Honza – Mára se sešla na jeden rok, aby využila situace, kdy Mára skvěle využívá své zkušenosti, Matěj se stále udržuje v širší české špičce a Honza na její brány stále hlasitěji klepe. Uvedli se osmým místem na Jarním poháru a vítězstvím na Mistrovství Moravy. Pak ale přišla jedna smůla v podobě Matějova zranění a další, která vyplynula z nováčkovské daně, a tak z toho byly dvě diskvalifikace, 22. místo se záskokem Lukáše Kříže a slušným 9. místem na posledních podzimních štafetách. Všichni se na MČR těšili a chtěli bojovat o velkou bednu. Což by byl úspěch, který by vedl k palcovým titulkům v Horáckých novinách.
No a jak to dopadlo?

V sobotu se na louce nedaleko Ochozu u Brna sešla nebývalá konkurence takřka 1.400 závodníků. A v hlavní mužské kategorii bylo na startovce 50 štafet. Včetně všech reprezentantů. Bylo to hodně nabité. Ambiciózní pořadatelé ze Žabin měli na trati 6 nebo 7 mezičasů, nouze o informace nebude, drama z lesa se může přenést až na shromaždiště. Terén to měl být rychlý. Průběžný les, ale s obtížnou dohledávkou v jemných negativních vrstevnicových tvarech typických pro okraj Moravského krasu. A k tomu krásné podzimní teplé počasí. Slibovalo to nádherný závod. Rozbíhal Matěj s nejvyšším startovním číslem 50 (čísla se přidělovala podle pořadí v loňském MČR. A tam jsme ani štafetu nepostavili). Na výběhu z louky byl kdesi vzadu, ale Mára prohlásil: „Tady se závody nevyhrávají“
A taky že ne – na prvním rádiu byl 14. se ztrátou 1:14, na druhém 9. s minutou na čelo závodu a na diváckém úseku už běžel ve vedoucí skupince s dvacetivteřinovou ztrátou na vedoucího Losmana. Ale na sběrce a v cíli najednou úplně jiné pořadí než na začátku pytlíku a Matěj s dvouminutovou ztrátou čtrnáctý. Co se stalo? Udělal chybu? Ale že by ji udělalo také tolik jiných borců? A proč se srotili kolem jednoho z pořadatelů a něco mu vášnivě vysvětlují? No a pak to z něj vylezlo. Doběhl na kontrolu, orazil, zjistil že má jiný kód než je uvedeno v popisech, tak chvíli s ostatními stejně postiženými hledali jinou, ale když se ujistili, že jsou podle mapy na správném místě, usoudili, že chybu udělal pořadatel a tak někteří běželi dál, někteří hledali ten správný kód a ti, co měli jinou farstu, nic nepoznali a upalovali do cíle.
Závod pokračoval dál, ale bylo jasné, že už je to nefér a že se tato kategorie nejspíš zruší. Honza přitom běžel nejlepší úsek své letošní kariéry a předával na „devátém“ místě minutu a půl na pátého. No a Mára – i když věděl, že to asi bude zbytečné – se do toho taky opřel a doběhl „šestý“. Tedy na vysněné velké bedně. Co to však bylo platné, když celá situace skončila, jak měla, tedy zrušením kategorie a omluvou pořadatele …
Zkrátka smůla na jaře i na podzim. Škoda, kdy zase nastane šance, že Béďa bude jmenovat třebíčskou štafetu mezi adepty na pořadí v první desítce…
Obě veteránské štafety bojovaly urputně a docela se jim dařilo. V H135 skvěle začal Jirka Dvořáček, který předával na třetím místě, Mirek i Sváťa bojovali se soupeři o 10 až 15 let mladšími statečně a skončili 28. V H165 byla konkurence nezvykle vysoká – 17 štafet, chtěli jsme na velkou bednu, ale musíme uznat, že ostatní trénují více a usilovněji. Finišman Kouba nás vytáhl na sedmé místo, to je první polovina startovního pole a to je vždy úspěch.
A tak si to třeba hoši ještě rozmyslí, Mára nepřestoupí mezi veterány a mladí Klusáčci nepřestoupí do města, kde studují. A Třebíč tak bude mít ještě jeden rok štafetu, která bude patřit do užší celostátní špičky. Bylo by to pěkné.

Martin Klusáček (5601), 8. 10. 2012

Komentáře

Lenka Křížová9. 10. 2012

A dyť Mára říkal, že to příští rok vylepšíme! Já už k tomu začala osnovat v hlavě plány!! To jsem nevěděla, že to byla jen jednoročka :-(

"Věrná čtenářka" Dana, SJI11. 10. 2012

Chtělo by se zvolat: přepište dějiny! Ale dá se to brát i tak, že ten letošek byl taková generálka na příští rok, kdy to musí klapnout, i kdyby čert na koze jezdil. Po takovém výkonu bych se nebála, že se kluci nepokusí znovu o bednu a která nemusí být nakonec jen velká:-). Jen prosím vás už někdo domluvte těm spíkrům na shromaždišti a v televizi, ať nás fanoušky ušetří hlášek o nestorech orientačního běhu, veteránech co ještě nepatří do starého železa a podobných nesmyslů…kdo umí, umí, howgh! Tak za rok!!

Napsat komentář

Captcha